چرا باید صندلی ماساژور داشته باشیم؟

 

صندلی ماساژور GLS541 آرونت

صندلی ماساژور دستگاه‌هایی هستند که کمتر مورد توجه عموم قرار می‌گیرند. این عدم توجه دلایل متعددی را شامل می‌شود که مربوط به باورهای نادرست رایج در جامعه است. برخی از آن‌ها به دلیل عدم اطلاعات کافی در مورد خواص بی‌نظیر ماساژ و تاثیر آن بر عملکرد کلی بدن و قسمتی دیگر مربوط به قیمت مبل‌هاست. این باور به درستی در جامعه رایج نشده است که مبل‌های ماساژور و ماساژ مربوطه به قشر مرفه جامعه و طبقات بالای مالی می‌باشد. شاید قیمت بالای این محصولات، آن‌ها را در ردیف محصولات لوکس قرار داده باشد. ولی عملکرد آن‌ها متفاوت از محصولات لوکس است. زیرا که با پس‌انداز و برنامه‌ریزی مناسب می‌توان به راحتی یک مبل ماساژور مناسب و متناسب با نیازهای فردی را تهیه نمود. در ادامه برخی تاثیرات مبل‌های ماساژور و تاثیرات آن بر عملکرد فیزیکی و ذهنی افراد می‌پردازیم.

 

 ۱.آرامش بخشیدن به عضلات بد

بدن انسان ساختار بسیار هوشمندی دارد. در زمانی که شما بیشتر از حد ظرفیت عضلات‌تان فعالیت داشته باشید، عضلات دچار گرفتگی و اسپاسم می‌شود. به نوعی این یک سیستم هشدار دهنده محسوب شده و عضلات سیگنال‌های اخطاری برای شما ارسال می‌کنند. این زمان همان لحظه‌ای است که عضلات محل تجمع اسیدلاکتیک‌ها شده و خون‌رسانی نیز به عضلات کم می‌گردد. شما با بی‌توجهی به این گرفتگی‌های عضلات بدن را در معرض خطر قرار می‌دهید. ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری برای بدن شما به همراه داشته باشد. شما به راحتی می‌توانید با دریافت یک ماساژ مناسب در زمان مناسب این گرفتگی‌ها را برطرف نموده و تنش و استرس را از عضلات خود خارج کنید. مناسب‌ترین ماساژ پیشنهاد شده برای رفع گرفتگی عضلات، ماساژ شیاتسو است. شما با خرید یک صندلی ماساژ برای منزل خود می‌توانید هر روز تنش و اسپاسم جمع شده را دفع نموده و اجازه فعالیت هر چه بیشتر به بافت‌های عضلانی را بدهید.

۲.کاهش استرس و اضطراب با صندلی ماساژور

مطالعات بسیاری نشان داده است که ماساژ درمانی به شدت علائم استرس را کاهش می‌دهد. برخی از درمانگران معتقدند که دریافت ماساژ مناسب برای هر فرد تاثیر چشمگیری در آرامش و کاهش اضطراب دارد. یکی از مهمترین دلایل آن ترشح هورمون‌های چندگانه که معروف به هورمون‌های زندگی شاد هستند، می‌باشد. این هورمون‌ها در کنار هم به شدت سطح تنش و استرس را کاهش می‌دهند. همچنین به شما کمک می‌کنند تا کمی از دغده‌های فکری روزمره رهایی پیدا کنید.

بتوانید با فکری بازتر و نگاهی وسیع‌تر راه‌حلی برای مشکلات زندگی پیدا کنید. تصور کنید پس از یک روز پرمشغله کاری به همراه کوله‌باری از مشکلات و دغدغه‌های مربوط به کار به منزل بازگشتید. جسم شما در کنار خانواده قرار گرفته ولی ذهن شما هنوز بیرون از محیط خانه و درگیر مسائل کاری می‌باشد. تنها حضور فیزیکی نمی‌تواند فراهم کننده یک فضای گرم خانوادگی باشد. هیچ وسیله‌ای بهتر از یک مبل ماساژور نمی‌تواند ذهن شما را آزاد و به کانون خانواده بازگرداند.

 

۳.غلطک‌های ماساژ پشت و کف پا

غلطک‌های مکانیکی طراحی شده در صندلی‌های ماساژور به چند روش کلی ورز دادن، مالیدن، ضربه زدن، تیغه‌ای، شیاتسو و گرفتن، بدن شما را ماساژ می‌دهند. این ماساژ با ترکیب در برنامه‌های اتوماتیک به همراه کیسه‌های هوا و لرزش به شدت گردش خون را در بدن افزایش داده و بهبود می‌بخشد. در صندلی‌های ماساژ پیشرفته در برنامه‌های اتوماتیک طراحی شده هدف نهایی بهبود گردش خون می‌باشد.

۴.بهبود گردش خون

فواید بسیار زیادی برای بهبود گردش خون مطرح شده است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. سرعت بخشیدن به بهبودی جراحات و بیماری‌ها، که مکانیزم آن هم بسیار ساده است. بدین شکل که با افزایش گردش خون، میزان خونرسانی به محل‌های آسیب دیده بیشتر شده و بافت‌ها میزان خون بیشتری دریافت می‌نمایند. به سبب آن عناصر موجود در خون که برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده لازم است بیشتر به محل مورد نظر رسیده و ترمیم جراحات را سرعت می‌بخشد. دو قسمت از اصلی‌ترین بخش‌های صندلی‌های ماساژ تاثیر مستقیم بر افزایش گردش خون دارند. غلطک‌های پشت و حالت بی‌وزنی، که به تفکیک به توضیح عملکرد آن‌ها و در نهایت به خواص کلی افزایش گردش خون می‌پردازیم.

۵.حالت بی وزنی

حالت بی‌وزنی، صندلی‌های ماساژور در حالت کاملاً خوابیده قرار می‌گیرند تا فشار بر روی ستون فقرات کاهش یابد. حالت خوابیده به قلب کمک بسیاری در پمپاژ خون می‌نماید. زیرا دیگر نیاز نیست بر فشار جاذبه غلبه نماید. این امر سبب می‌شود خون با فشار بیشتر در رگ‌ها جریان پیدا کرده و خونرسانی کامل‌تری به تمام بافت‌ها انجام شود.

۶.کمک به کنترل قند خون

همانطور که همه ما می‌دانیم محل تجمع قند در افراد دیابتی در کف پا می‌باشد. با افزایش گردش خون و خونرسانی بیشتر به کف پا از تجمع قند در این قسمت جلوگیری شده و افراد دیابتی می‌توانند کنترل بیشتری روی قند خون خود داشته باشند.

۷.جلوگیری از رسوب خون

رسوب خون در رگ‌ها و مویرگ‌ها باعث اختلال در خونرسانی به پاها، بازوها و قلب و دیگر اعضای بدن می‌گردد. افزایش گردش خون به دفع این رسوبات کمک بسیاری نموده و عمل خونرسانی به اندام‌ها را تسهیل می‌بخشد.

۸.تقویت سیستم ایمنی بدن

همانطور که در فواید افزایش گردش خون به آن اشاره کردیم، یکی از عوامل موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن، افزایش گردش خون به همراه ماهیت فیزیکی و ذهنی ماساژ است. بر اساس تحقیقات انجام شده، ماساژ باعث افزایش تعداد لنفوسیت‌های خون می‌گردد. لنفوسیت‌ها نوعی از گلبول‌های سفید خون هستند که وظیفه آن‌ها دفاع از بدن در برابر انواع باکتری و ویروس‌هاست. این سلول‌ها تقریباً 15 تا 40 درصد کل گلبول‌های سفید بدن را تشکیل می‌دهند.

ماساژ با افزایش تعداد لنفوسیت‌ها به همراه گردش خون، سیستم ایمنی بدن را بسیار تقویت نموده و به سلامتی شما کمک شایانی می‌نماید. قابل ذکر است که با پایین آمدن میزان لنفوسیت‌ها در بدن، توانایی برای مقاومت و مبارزه با عفونت‌ها به شدت در معرض خطر قرار می‌گیرد و آمادگی بدن برای ابتلا به انواع سرطان افزایش می‌یابد.

۹.تقویت سیستم لنفاوی بدن

در بدن ما همانند عروق خونی یک سلسله عروق به نام عروق لنفاوی نیز وجود دارد. سیستم لنفاوی دارای مکانیزمی مشابه به سیستم گردش خون، مجموعه از رگ‌ها، مویرگ‌ها، دریچه‌ها، گره‌ها و چندین غدد تشکیل شده است. وظیفه اصلی سیستم لنفاوی سمزدایی از بدن است. این سیستم به منظور جابه‌جایی چربی‌ها در هنگام جذب و رهایی بدن از سموم و دفع مواد زائد و محیط اسیدی تعبیه گردیده. به عبارت دیگر سیستم لنفاوی را به سیستم فاضلاب بدن تشبیه نموده‌اند. به دلیل آنکه لنف برخلاف جاذبه زمین در حرکت است خطر گرفتگی عروق لنفاوی وجود دارد.

بیشترین خطر در نواحی کف پا، ساق پا، ران‌ها، لگن، شکم و دست‌ها می‌باشد. یکی از مثال‌های رایج در التهاب غدد لنفاوی و عروق آن، تمایل پاها به ورم کردن بعد از یک روز طولانی می‌باشد. دلیل آن تجمع لنف در آن محل است و به اصطلاح گفته می‌شود پاهای خود را بالا ببرید تا خطر سکته قلبی کاهش یابد. غلطک‌های ماساژ به کار گرفته شده در مبل‌های ماساژ همین امر را برای شما شبیه سازی کرده تا تجمع لنف را بهبود می‌بخشد. سیستم لنفاوی پمپی قوی همانند قلب برای پخش لنف به کل بدن ندارد. تنها با تنفس و تحرکات فیزیکی می‌تواند در شریان‌ها جریان پیدا کند.

زمانی که سبک زندگی شما بی‌تحرک است. این گردش با اختلال روبه‌رو شده و دچار التهاب می‌گردد. استفاده از مبل‌های ماساژور و حرکت گوی‌ها و فشار حاصله از کیسه‌های هوا تحرک دقیق عضلانی را برای شما شبیه سازی می‌کند و باعث بهبود حرکت لنف در سیستم لنفاوی می‌گردد. به سبب آن سمزدایی بهبود یافته و شادابی و نشاط به همراه بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن حاصل می‌گردد.

۱۰.کاهش درد و سردرد

ماساژ دارای پیشینه‌ای بسیار قدیمی برای کاهش انواع درد از جمله سردرد، دردهای رایج بدن، درد مزمن گردن، شانه و پشت می‌باشد. مطالعات نشان می‌دهد که ماساژ و صندلی‌های ماساژ سطح هورمون کورتیزول را کاهش می‌دهد. کورتیزول هورمونی است که وظیفه افزایش ذخیره آمینو اسیدها در کبد را دارا می‌باشد. همچنین در بالا بردن قند خون و فشارخون نیز تاثیر دارد. ماساژ به وسیله صندلی ماساژور با کاهش سطح کورتیزول به افزایش بیشتر ایمنی بدن کمک می‌نماید.

ماساژ و صندلی ماساژ علاوه بر کاهش سطح کورتیزول میزان ترشح سروتونین را در حدود 28 درصد افزایش می‌دهد. سروتونین یکی از مکانیزم‌های ضددرد است. با کاهش کورتیزول و افزایش سروتونین بدن به میزان خیلی بیشتری قادر به کنترل درد خواهد بود. در بسیاری از صندلی‌های ماساژور برنامه ماساژ برای کاهش درد وجود دارد. به همین دلیل خرید صندلی ماساژ از شرکت‌های معتبری که در برنامه‌های صندلی ماساژشان برنامه‌های کنترل درد به همراه هیترهای گرمایشی را طراحی کردند، توصیه می‌شود.

پس به‌طور کلی می‌توان به این نتیجه رسید که ماساژ با صندلی‌های ماساژور به شکل قابل توجهی دردهای مزمن را کاهش داده یا به‌طور کامل از بین می‌برد. خرید صندلی ماساژ برای افراد مسن که از دردهای مزمن رنج می‌برند یک معامله ارزشمند است. مبل ماساژ یک جایگزین ارزان‌تر برای طراحی‌ها و درمان‌های گران قیمت هستند.

۱۱.فشردن و بهبود تنظیم ستون فقرات

یکی از مهم‌ترین مکانیزم‌های صندلی ماساژور حالت Zero Gravity یا حالت بی‌زنی است. زمانی که صندلی در حالت بی‌وزنی قرار می‌گیرد. فشار کاملا از روی ستون فقرات برداشته می‌شود. برداشته شدن فشار به همراه برنامه‌های ماساژ طراحی شده در صندلی‌های ماساژور به ستون فقرات کمک می‌کند تا به حالت اولیه برگشته و بدفرمی‌های حاصله در اثر نشستن‌های غلط و کارهای روزمره را بهبود بخشد.

۱۲.انعطاف پذیری بیشتر

یکی دیگر از مزایای صندلی‌های ماساژ بهبود نقاط ماشه‌ای یا تریگر پوینت‌ها می‌باشد. شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که پس از یک تمرین ورزشی سنگین و فعالیت بدنی زیاد نقاط خاصی در عضلات شما دچار گرفتگی شود. حتی قادر به بالا بردن دست‌های خود نباشید. نقاط ماشه‌ای یا تریگر پوینت‌ها اسپاسم‌های بسیار از افراد را درگیر کرده و زندگی آن‌ها را دچار اختلال نموده است. با استفاده منظم از صندلی‌های ماساژ می‌توان به رفع این گرفتگی‌ها کمک بسیاری نمود و التهاب‌های مفاصل را تسکین داد.

۱۳.تنظیم فشارخون

احساس آرامش و آسایش باعث تنظیم فشارخون می‌گردد. علت بسیاری از بیماری‌ها فشارخون بالاست. با استفاده از صندلی ماساژور به‌صورت منظم و به عنوان بخشی از برنامه‌های روزانه می‌توان میزان فشار خون را کنترل نمود. شاید فقط با امتحان کردن ماساژ مواردی صندلی ماساژ بتوان به میزان آرامشی که از آن صحبت شد پی برد. همچنین با کاهش فشار خون میزان ضربان قلب را در حد تمرین‌های یوگا پایین آورده و به بهبود عملکرد قلب نیز کمک بسیار زیادی می‌کند.

۱۴.بهبود کیفیت خواب

مطالعات نشان داده است که استفاده از صندلی‌های ماساژور خستگی کلی بدن را کاهش داده و کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد. این مطالعات طیف وسیعی از مردم را در بر می‌گیرد. مسائل مردان و زنان پیر و جوان و حتی شامل افراد با بیماری‌هایی نظیر سرطان، بیماری‌های قلبی، اختلالات روانپزشکی می‌باشد. بررسی امواج دلتا در مخاطبان این مطالعات به شدت بهبود را نشان داده و به خواب عمیق افراد کمک بسیاری نموده است.

۱۵.کمک به درمان افسردگی

افسردگی یک بیماری بسیار شایع در زندگی‌های ماشینی در عصر حاضر است. بسیاری از افراد بدون آن که خود اطلاع داشته باشند به افسردگی مبتلا هستند. افسردگی برخی موارد یک بیماری خاموش است و زندگی افراد را در طولانی مدت به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. یکی از بهترین عملکردهای صندلی ماساژور و به عبارت کلی‌تر ماساژ گرفتن، تاثیر مستقیم بر افسردگی است.

ماساژ با تحریک کلی سیستم عصبی، بدن را به ترشح هورمون‌های زندگی خوب ترغیب می‌نماید. این هورمون‌ها شامل سروتونین هورمون‌های شادی، دوپامین هورمون هوشیاری، اندورفین هورمون کنترل درد و اکسی توسین هورمون عشق می‌باشد. با ترشح این هورمون‌ها به همراه افزایش گردش خون و با استفاده منظم و به میزان دو نوبت 10 دقیقه‌ای، در روز برای 5 هفته متوالی می‌توان میزان افسردگی را به میزان قابل توجهی کاهش داد. شما با خرید یک صندلی ماساژ می‌توانید تمام عوامل و تاثیرات ذکر شده را به خود و خانواده خود هدیه دهید.

این نوشته منتشر شده در مقالات می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo